1.Kako će se pravdati izostanak ako budu odsutni duži period, npr. do kraja pedagoške godine? Za vrijeme trajanja epidemije opravdava se svaki duži izostanak djeteta bez predočavanja liječničke potvrde, potvrde o korištenju godišnjeg odmora roditelja ili pisanog zahtjeva za korištenje mogućnosti nekorištenja usluga („čuvanje mjesta“). U navedenom periodu izostanka roditelju se obračunava 30% od ukupne roditeljske participacije, što za cijeli mjesec iznosi 207,00 kn. Potrebno je obavijestiti odgajatelje o planiranom trajanju izostanka.
2. Ako se odlučimo na dovođenje djeteta u vrtić/jaslice, da li će ostati u istoj grupi i sa svojim odgajateljicama ili se što mijenja? Dječji vrtić Kockica organizira rad u izvanrednim uvjetima sukladno uputama i preporukama nadležnih službi, poštujući epidemiološke preporuke, zbog čega su nužne izmjene i prilagodbe u organizaciji rada uz manji broj djece u skupini i rad odgajatelja u turnusima od 14 dana, uz određeni broj odgajatelja u pripravnosti. Roditelji će biti informirani od strane odgajateljica ili drugih zaposlenika o predviđenoj organizaciji rada prije samog početka rada.
3. Da li će biti manje grupe? Rad Vrtića, a nakon predviđenog otvaranja Vrtića, 11.svibnja, će se odvijati prema preporukama nadležnih tijela, što trenutno podrazumijeva ukupno do 10 osoba u jednoj skupini (odgajatelj i djeca), odnosno manje skupine djece.
4. Kome se javiti i kakva je procedura ako se naknadno odlučimo za dovođenje djeteta u vrtić/jaslice? Nakon formiranja skupina i otvaranja Vrtića 11. svibnja 2020. g., u periodu od 14 dana neće biti mogućnosti uključivanja nove djece u skupine. Idući mogući dan početka korištenja usluga je 25. svibnja 2020.g. Potrebu naknadnog uključivanja djeteta u vrtić/jaslice možete najaviti Vašim odgajateljicama ili u tajništvo vrtića na telefon 052 383 241, najkasnije do 21. svibnja 2020.
5. Kako će biti organiziran rad? Ustanova će svoju djelatnost obavljati tijekom radnog vremena od 6.30 do 16.30 sati, na obje lokacije – matičnom objektu u Kršanu i područnom odjeljenju u Potpićnu. Sukladno Uputama HZJZ-a, rad će se organizirati u skupinama s maksimalno 9-ero djece, odnosno s ukupno do 10 osoba u skupini (odgojitelji, po potrebi pomoćni djelatnik za njegu, skrb i pratnju i djeca). Nakon formiranja skupine, 14 dana se ne primaju nova djeca u skupinu. O svakoj skupini brinu dva odgojitelja, u smjenama bez preklapanja. Trenutno se planira organizacija rada s djecom u u 3 vrtićke i 1 jasličkoj skupini, što je podložno promjeni sukladno potrebama roditelja i uvjetima.
6. Da li stvarno djeca moraju biti odvojena i u svojoj grupi (ostvarivanje kontakata)? Djeca u odgojnoj skupini biti će poticana da drže fizičku distancu na način primjeren njihovoj razvojnoj dobi, no neće biti u kontaktu s djecom i odgajateljima iz drugih skupina. Prilikom jela i dnevnog odmora poštivati će se upute HZJZ, a prilikom igre će se djecu poticati da drže razmak, ali to neće biti moguće poštivati u potpunosti, o čemu i govore preporuke HZJZ.
7. Što ako dijete nije do kraja prošlo period adaptacije? Ukoliko dijete tek treba krenuti u period prilagodbe u jaslicama, preporučamo odgodu polaska, ako roditelji imaju takvu mogućnost. Period prilagodbe je usmjeren na stvaranje pozitivnog odnosa djeteta i odgajatelja, djeteta i druge djece, te navikavanja na prostor, uz postepeno odvajanje od roditelja i produljivanje boravka u vrtiću kako bi se olakšala tranzicija. Uz poštivanje preporuka nadležnih tijela, taj proces postaje otežan nemogućnošću boravka roditelja u skupini, te promjenama u smislu organizacije rada. No, s obzirom da je svako dijete različito, te je samim time i svaka prilagodba jedinstvena, preporučamo i dogovor roditelja sa odgajateljima i Stručnim timom za pojedino dijete kako bi se našao najbolji mogući način u slučajevima kada ne postoji alternativna opcija.
8. Koliko vas/ih smije biti u jednoj prostoriji? U jednoj odgojno-obrazovnoj skupini može biti najviše do 10 osoba; odgajatelj, pomoćni djelatnik za njegu, skrb i pratnju (po potrebi) i djeca, dok ostali zaposlenici ulaze u prostoriju u kojoj djeca u borave isključivo u slučaju prijeke potrebe i pridržavajući se propisanih mjera zaštite. Odgajatelji se ne preklapaju u smjenama, tako da je u pravilu samo jedna odrasla osoba istovremeno u skupini.
9. Da li postoje još kakvi uvjeti ili je bitno da je dijete zdravo? Primarna preporuka je ostanak djece kod kuće kada god je moguće organizirati skrb za dijete od strane odrasle osobe. Dolazak nije dozvoljen djeci koja imaju izrečenu epidemiološku mjeru samoizolacije, pozitivna su na coronavirus, te djeci koja imaju povišenu tjelesnu temperaturu ili druge akutne znakove bolesti (kašalj, povraćanje, proljev, kožni osip, gnojni iscjedak iz oka, uha ili nosa). Dolazak nije preporučen djeci koja boluju od kroničnih bolesti, koja žive sa članovima obitelji koji boluju od kroničnih bolesti, te koja žive s članovima kojima je izrečena mjera samoizolacije.
10. Da li predškolci moraju dolaziti ili ne? Da li su obvezni dolaziti? Za djecu koja koriste usluge Vrtića, a koji su školski obveznici vrijede iste preporuke kao i za drugu djecu, te nisu obvezna dolaziti u vrtić. Više informacija u odgovoru na pitanje pod brojem 15.
11. Da li je moguće da predškolci imaju umjesto spavanja radne listiće ili slično? Djeca koja nemaju potrebu za popodnevnim odmorom poslije ručka, imaju mogućnost vrijeme provesti u mirnim aktivnostima kao što su crtanje, razgledavanje slikovnica, radni listići i slično.
12. Ja sam za. Ali njemu “curi” nos i zato ne znam da li smije dolaziti?Ukoliko dijete ima simptome bolesti (“curi mu nos”) neophodno je konzultirati se s obiteljskim liječnikom /pedijatrom koji će izdati pismenu potvrdu da dijete može u vrtić.
13. Kako će se obračunavati vrtić u vremenu u kojemu dijete ne bude dolazilo u vrtić? U periodu trajanja epidemije, roditeljima čija djeca ne koriste usluge vrtića, obračunavati će se 30% od ukupne roditeljske participacije, što za cijeli mjesec iznosi 207,00 kn. Roditeljima koji su početkom ožujka uplatili cijeli iznos za mjesec ožujak, a neće koristiti usluge u svibnju i lipnju, roditeljska participacija se neće obračunavati za navedena dva mjeseca te će se na taj način regulirati preplaćeni iznos. Nakon tog vremena, roditelju se obračunava puni iznos participacije (ako je dijete u vrtiću), odnosno 30 % od punog iznosa participacije (ako dijete ne dolazi u vrtić).
14. Mogućnost ispisa? Roditelji mogu ispisati dijete iz Vrtića na način da popunjeni Zahtjev za ispis dostave Vrtiću putem e-maila kockica.krsan@gmail.com. Obrazac Zahtjeva za ispis nalazi se na mrežnim stranicama Vrtića. Prije ispisa roditelj je dužan podmiriti Vrtiću sva dugovanja. Jednom ispisano dijete u slučaju novog podnošenja Zahtjeva za upis, ponovno prolazi cjelokupni upisni postupak. Pravo na upis dijete može ostvariti jedanput u toku iste pedagoške godine. Dijete će biti ispisano iz vrtića zadnjeg dana u mjesecu u kojem je podnesen Zahtjev za ispis.
15. Da li će se posebno provoditi program predškole? Za djecu školske obveznike koji od početka ove pedagoške godine pohađaju Vrtić, program predškole se ostvarivao kao integrirani dio redovitog programa predškolskog odgoja, a za djecu polaznike kraćeg programa predškole integracijom unutar redovitih skupina. Unatoč izvanrednim uvjetima, odgojiteljice će s roditeljima djece predškolaca nastaviti ostvarivati suradnju putem društvene mreže Facebook u grupi „DV Kockica online (ideje i aktivnosti)“, upućivati na i prezentirati sadržaje koji pridonose pripremi djeteta za polazak u školu, te organizirati dostupnost radnih materijala.