Pedagoška godina donijela je i rezultate dobre suradnje stručnjaka, te smo tako postali prvi vrtić u Istri koji provodi program Nadziranog četkanja zubi u vrtiću s čijom primjenom se započelo 1.veljače 2020.g. , a pod budnim okom naše zdravstvene voditeljice Dolores Eškinja Kos, koja je donijela ideju za projekt, radila na implementaciji i vodila aktivnosti u suradnji sa odgajateljicama nakon stručnog usavršavanja. Program službeno provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo i Ministarstvo zdravstva, uz podršku Pravobraniteljice za djecu i Ministarstva znanosti i obrazovanja. Iako u našem vrtiću postoji tradicija brige za oralno zdravlje, sudjelovanjem u projektu ono je dobilo na važnosti uz suvremenije spoznaje i dobrodošlu podršku.
Kada govorimo o oralnom zdravlju, važno je spomenuti i definiciju karijesa, te napomenuti da karijes u dječjoj dobi treba spriječiti i liječiti, a da je zdravlje mliječnih zuba bitno za zdravlje trajnih zuba;
Karijes je bolest tvrdih zubnih tkiva
Karijes nastaje djelovanjem više čimbenika:
1. način prehrane
2.djelovanje bakterija
3.održavanje oralne higijene
Program Nadziranog četkanja zubi je namjenjen djeci od 3. godine života u vrtićima, a cilj mu je razviti navike svakodnevnog održavanja oralne higijene već od najranije životne dobi, demonstrirati način korištenja zubne četkice i zubne paste, nadzirati provođenje postupka četkanja zubi kod djece. Podrazumijeva se da sva djeca sudjeluju u četkanju zubi zubnom pastom s fluorom, a provođenje nadziranog četkanja se odvija u skupinama ili individualno (dok djeca stoje ili sjede) u suhim prostorima ili nad umivaonikom, uz preporuku četkanja u suhim prostorima dok djeca sjede u klupama. Koristi se zubna pasta koja sadrži 1450 ppm fluora u skladu sa Uredbom Europskog Parlamenta i Vijeća o kozmetičkim proizvodima (utvrđena količina fluora u pasti koja sprječava karijes, a nije štetna za zdravlje djeteta).
Sudjelovanjem u projektu osigurane su besplatne četkice i paste za zube, donacija firme Oral –B, koje se posebno označavaju za svako dijete u svrhu lakšeg prepoznavanja. Osigurani su i odgovarajući sustavi za odlaganje zubnih četkica.
U našem vrtiću statistike o pojavnosti karijesa iz 2019./2020.g su slijedeće:
Do 3. godine nema karijesa
Od 3.-4. godine 14% djece ima karijes
Od 4.-5. godine 47% djece ima karijes
Od 5.-6. godine 85% djece ima karijes
Od 6.-7. godine 71% djece ima karijes
što nas svrstava u prosjek na razini Republike Hrvatske, te nam to ukazuje na potrebu za dodatnim naporima u zdravstvenoj edukaciji odgajatelja, roditelja i djece, te poticanjem povećanja broja saniranih zubi kod djece predškolske dobi. Dosadašnjim mjerama postignuto je da nema pojavnosti karijesa do 3. g. i karijesa na trajnim zubima.